Śmiało można powiedzieć, że ,,Zelowskie Dzwonki" są dumą nie tylko Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie (dzięki której mogą prowadzić swoją działalność), ale także samego Zelowa, czy nawet całej Polski, ponieważ w naszym kraju nie ma drugiego takiego zespołu grającego na dzwonkach ręcznych.

  ,,Zelowskie Dzwonki" to nie tylko zespół instrumentalny, ale przede wszystkim grupa młodych ludzi, którzy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Oczywiście działalność ta wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Zwłaszcza, że bez uprzedniego wykształcenia muzycznego trudno jest zagrać kilku osobom jednocześnie w równym tempie. Działalność Dzwonków pokazuje jednak, że jest to możliwe! Wysiłek włożony przez dzwonkarzy przejawia się w ilościach i w jakości koncertów oraz w ilości absolwentów. ,,Zelowskie Dzwonki" zagrały już setki koncertów, nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Niemczech i Holandii. Muzycy najbardziej cenią sobie koncertowanie w budynkach kościołów, ponieważ w ich wnętrzach dzwonki brzmią najpiękniej.

Jak wygląda nasza praca od wewnątrz? Spotykamy się średnio co tydzień, od godzinnego spotkania do nawet trzy godzinnej próby -- w zależności od zaplanowanego materiału i stopnia zaawansowania graczy. Dodatkowo należy jeszcze oczywiście doliczyć spotkania przed samymi koncertami. Aby zagrać perfekcyjnie nowy utwór potrzeba około 2-3 miesięcy, jednak zależy to oczywiście od stopnia trudności. Gramy głównie utwory religijne, ze względu na to, że nasza praca poświęcona jest na chwałę Boga -- o czym świadczy wygrawerowany napis na dzwonku C4 - "For God's Glory". Ale oczywiście, zdarza nam się zagrać coś bardziej świeckiego. 

  Trzeba także nadmienić, że "Zelowskie Dzwonki" nie istniałyby bez pomocy z zewnątrz, t.j. dyrygenta zespołu dzwonkarzy z Pittsburga, Thomasa Flynn, dzięki któremu zespół mógł powstać (więcej: Historia ) oraz kadry zarządzającej i oczywiście dyrygenta.

   ,,Zelowskie Dzwonki" istnieją przy Parafii Ewangelicko - Reformowanej w Zelowie od 1999r. W ciągu tego czasu wielokrotnie zmieniał się skład osobowy zespołu, rotacja zaangażowanych ludzi spowodowana jest przede wszystkim karierą naukową lub podjęciem pracy. Wszystkich zaangażowanych można zobaczyć tutaj: Skład zespołu.

   Do tradycji ,,Zelowskich Dzwonków" weszły Koncerty Wielkanocne, które odbywają się od momentu powstania zespołu w Zelowie. Od niedawna organizowane są też Koncerty Bożonarodzeniowe i mamy nadzieję, że na stałe zagoszczą w kalendarzu zespołu. Dużą radością dla młodych muzyków jest to, że mogą co roku grać na chwałę Pana podczas odbywających się w Zelowie Tygodni Ewangelizacyjnych.

   W zdecydowanej większości repertuar zespołu stanowią utwory religijne, które są kompozycjami napisanymi specjalnie na dzwonki ręczne lub stanowią aranżacje znanych pieśni religijnych. Niemniej, "Zelowskie Dzwonki" mają także w swoim repertuarze utwory z gatunku muzyki poważnej, skomponowane przez J. S. Bacha, G. Bizeta, J. Pachelbella, F. Mendelssohna czy R. Wagnera. 

   Pragniemy dziękować Bogu za to, ze możemy chwalić go grą na tak wspaniale brzmiących instrumentach. Pragniemy również dziękować Mu za to, że pobłogosławił nas możliwością wydania swoich własnych płyt z nagraniami. Można o nich przeczytać tutaj: Płyty.

   W zakładce Posłuchaj można odsłuchać kilka utworów wykonanych na dzwonkach ręcznych przez nasz zespół, które można pobrać w celach niekomercyjnych za pośrednictwem zakładki Do pobrania. W tej samej zakładce znajdują się również materiały przydatne do zaprojektowania plakatu, t.j. na przykład logo ,,Zelowskich Dzwonków", lub innych ogłoszeń zwiastujących nasz kocert. Natomiast w zakładce Organizacja koncertu znajdują się informacje, jak przygotować się do zorganizowania koncertu.

 

Dodatkowe informacje